Antyoksydanty w acai berry

Wiele osób zastanawia się pewnie, jakie korzyści dla nich mogłoby mieć posiadanie przez brazylijskie jagody acai berry wysokich zawartości przeciwutleniaczy. Aby to wyjaśnić, korzystne wydaje się prześledzenie wpływu działania antyoksydantów zawartych w owocach acai berry na organizm człowieka. Co nasze ciało może zyskać dzięki stałemu, codziennemu dostarczaniu ustrojowi dużej dawki antyoksydantów? W jaki sposób zmierzyć i porównać potencjał antyoksydacyjny jagód acai z innymi, uważanymi za bogate źródło substancji przeciwutleniających owocami? Czy takie porównanie właściwości przeciwutleniających wypada na korzyść jagód acai? Poniżej postaramy się wyjaśnić wszystkie te interesujące kwestie.

Mierzalnym wskaźnikiem potencjału antyoksydacyjnego jest ORAC (jest to skrót od angielskiego Oxygen radical absorbance capacity). Wskaźnik ten służy do określania zdolności pochłaniania reaktywnych form tlenu (wolnych rodników) przez przeciwutleniacze obecne w próbkach biologicznych. W przypadku brazylijskich jagód acai wskaźnik ORAC wynosi aż 1026, co pozwala im pod tym względem uplasować się na najwyższej pozycji spośród znanych nam do tej pory owoców o właściwościach przeciwutleniających. Jagody acai pod względem właściwości antyoksydacyjnych pozostawiają daleko w tyle porzeczki i winogrona, uchodzące dotychczas za owoce o najwyższych właściwościach przeciwutleniających.

Wytwarzanie ogromnej ilości antyoksydantów i magazynowanie ich w jagodach acai związane jest z warunkami ich wegetacji. Jagody acai rosną na palmach Euterpy warzywnej na bardzo żyznych ziemiach amazońskiej dżungli. Tropikalny klimat, w którym żyją te rośliny powoduje, że są one wystawiane na bardzo wysoką ekspozycję na promienie słoneczne. Takie intensywne działanie słońca nie jest korzystne nawet dla światłolubnych roślin, dlatego wytworzyły one system obrony przed negatywnymi skutkami narażenia na promieniowanie. Reakcją ochronną owoców tych palm – jagód acai na tę nadmierną ekspozycję na światło słoneczne jest ciągłe produkowanie przez nie ogromnych ilości antyoksydantów.

Funkcją antyoksydantów zawartych w jagodach acai jest przede wszystkim wiązanie wolnych rodników i toksyn, które mogłyby powodować śmierć komórek roślinnych lub zaburzanie ich przemiany materii. Samoistne całkowite usunięcie toksyn i związanie wszystkich powstających w organizmie wolnych rodników nie jest możliwe, ponieważ gromadzą się one w formie złogów w wielu różnych tkankach, zarówno w samych komórkach, jak i w istocie pozakomórkowej. Z racji tego, że nasz ustrój jest nieustannie narażony nie tylko na samoistne wytwarzanie się substancji szkodliwych w jego wnętrzu, ale także na wchłanianie wolnych rodników i toksyn z zanieczyszczonego środowiska naturalnego, w którym żyjemy, oraz z wysoko przetworzonej żywności, którą większość z nas spożywa – często nieświadomie – na co dzień, nie możemy uniknąć ich negatywnego oddziaływania na organizm ludzki. Wolne rodniki są odpowiedzialne głównie za uszkadzanie istotnych struktur komórkowych, co sprzyja osłabieniu zdolności obronnych organizmu i może być przyczyną powstawania zmian nowotworowych. Codzienne zażywanie suplementów diety z ekstraktem z jagód acai zapobiega osłabieniu układu immunologicznego i jest rekomendowane w profilaktyce nowotworów, chorób serca i układu krążenia. Antyoksydanty zawarte w jagodach acai pozwalają więc ustrojowi chronić się przed atakiem wolnych rodników, poprawiając przemianę materii, a co za tym idzie – również nasze samopoczucie. Wiele z osób, które spróbowało preparatów z acai berry, przyznaje, że zwiększyło to ich chęć do podejmowania regularnego wysiłku fizycznego, który jak wiadomo jest niezbędny dla zachowania zdrowia całego organizmu.