Owoc acai

Można się zastanawiać, na czym polega fenomen zawrotnej kariery i utrzymującej się popularności jagód acai. Co sprawia, że owoc ten jest tak chętnie włączany do kuracji odchudzających, detoksykujących i wzmacniających organizm? Na czym opiera się jego działanie i jakie procesy stymuluje on wewnątrz naszego ustroju?

Owoc acai jest ciemnofioletową jagodą palmy o nazwie Euterpa warzywna, łac. Euterpe oleracea, pochodzącą z serca amazońskiej dżungli. Wybitnie korzystne warunki wegetacji, a w szczególności bardzo żyzna brazylijska gleba, ekologiczne tereny lasów deszczowych i bardzo silna ekspozycja na słońce sprawiają, że owoce acai są bardzo bogate w różnorodne związki chemiczne, mające wszechstronny pozytywny wpływ na ludzki organizm. W reakcji obronnej na bardzo silną ekspozycję na promieniowanie słoneczne jagody acai wytwarzają ogromną ilość antyoksydantów. ORAC, czyli inaczej zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze w próbkach biologicznych, wynosi dla jagód acai 1026, co stawia je na pierwszym miejscu wśród owoców pod względem zawartości antyoksydantów.

Zastanówmy się teraz, jak opisane powyżej właściwości preparatów bazujących na jagodach acai przekładają się na działanie detoksykacyjne. Jak wiadomo do ustroju przedostają się z zewnątrz wolne rodniki i toksyny, których organizm nie jest w stanie samoistnie zwalczyć w stu procentach, bez wspomagania go suplementami diety. Poza tym część substancji szkodliwych, w tym wolnych rodników ma charakter endogenny. Związki zawarte w preparatach wspomagających codzienną dietę regulują przemianę materii, przyspieszają wypróżnianie i wspomagają wydalanie toksyn i złogów zgromadzonych w ustroju. Detoksykacja organizmu za pomocą owoców acai pozwala przywrócić mu zachwianą równowagę (m.in. hormonalną) oraz odbudować i wzmocnić naturalną barierę ochronną przed infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, grzybiczymi, toksynami oraz wolnymi rodnikami. Przeciwutleniacze zawarte w owocach acai stanowią naturalną barierę ochronną przed uszkodzeniami komórek, które sprzyjają niestety powstawaniu mutacji prowadzących do chorób nowotworowych. Za stymulowanie i utrzymywanie odporności wobec wielu patogenom odpowiedzialny jest beta-sisterol, który zawarty jest w preparatach z wyciągiem z jagód acai.

Witaminy i minerały, które są licznie reprezentowane w owocach acai, odpowiadają za poprawę stanu włosów, cery i paznokci, oczywiście przy założeniu, że podczas kuracji suplementy z jagód acai zażywamy regularnie i w zalecanych dawkach. Można jednoznacznie stwierdzić, że fitosterole i antocyjaniny występujące w owocach acai oddziałują na tkankę łączną, wygładzają i uelastyczniają skórę, nawilżają ją i nadają jej jędrność, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Antocyjaniny chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniem i zwiększają wydajność perfuzji krwi, co powoduje lepsze dotlenienie organizmu – tlen dostarczany jest do wszystkich komórek ciała.

Jagody acai zawierają również szereg nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), takich jak omega 3, omega 6 i omega 9. Kwasy te pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu, w szczególności poprawiając koncentrację i zdolność do zapamiętywania. Kwasy omega regulują również gospodarkę tłuszczową organizmu, przesuwając stosunek cholesterolu HDL do LDL na korzyść HDL, zwanego inaczej „dobrym” cholesterolem. W związku z tym działaniem owoce acai berry zalecane są w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, takich jak np. miażdżycy, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu czy zakrzepica żylna.

Dodaj komentarz